Aktualności

Praktycznie i inspirująco. Zakończył się II Kongres Praktyków Biznesu w Humanitas

29/09/2016

II Kongres Praktyków Biznesu w Sosnowcu był okazją do uzyskania wskazówek, o czym należy pamiętać i jak rozpocząć przygodę z prowadzeniem własnej firmy, ale także sposobnością do znalezienia nowych inspiracji i pogłębienia wiedzy przez już aktywnie działających przedsiębiorców. W trakcie dwóch dni wydarzenia uczestnicy mieli możliwość wysłuchania prelekcji przygotowanych przez czołowych specjalistów i ekspertów w dziedzinie, m.in. zarządzania, psychologii sprzedaży, prawa pracy, finansów i podatków, public relations, innowacji, czy cyberbezpieczeństwa.

- Z wiedzą w biznesie jest jak z przygotowaniem pysznego dania, które składa się z różnych składników serwowanych w różnych proporcjach. Tak samo nasze wykłady dotyczą różnych tematów i mam nadzieję, że państwo będziecie mogli z poszczególnych wątków wyciągnąć wnioski, z których skomponujecie swój przepis na sukces – tymi słowami przywitał zgromadzonych w auli Humanitas gości, dr Krystian Dudek, pomysłodawca KPB oraz pełnomocnik kanclerza WSH ds. Public Relations.

II edycję Kongresu Praktyków Biznesu w Sosnowcu oficjalnie otworzył rektor Wyższej Szkoły Humanitas, prof. Michał Kaczmarczyk. - W Polsce przedsiębiorstwa nie są na szczycie rankingów najbardziej innowacyjnych firm, ale tendencja jest bardzo optymistyczna. I państwa obecność tutaj tę tendencję potwierdza. To, że państwo tutaj są, świadczy o tym, że przywiązujecie dużą wagę do wiedzy. Chcecie ją pozyskiwać i dzielić się nią. Mam nadzieję, że choć trochę w tym państwu pomożemy – mówił rektor.

Jednym z pierwszych punktów programu było wystąpienie prezydenta Sosnowca, Arkadiusza Chęcińskiego, który zaprezentował tzw. „Pakiet mieszkańca” oraz „Pakiet przedsiębiorcy” – szereg udogodnień, mających na celu zachęcanie do inwestowania i osiedlania się w Sosnowcu. Jednym z pomysłów jest np. zwolnienie nowych inwestorów z podatku od nieruchomości na okres 5 lat, w celu umożliwienia stworzenia miejsc pracy. Prezydent opowiedział także o kapani promocyjnej miasta, a sam Kongres stał się okazją do premiery spotu telewizyjnego promującego ofertę Sosnowca dla inwestorów.

 

Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Andrzej Blikle, który przybliżył słuchaczom formę zarządzania przedsiębiorstwem wg modelu tzw. „turkusowej firmy”. Dr Krystian Dudek w swojej prelekcji, zawarł praktyczne wskazówki pomagające zwiększyć skuteczność sprzedaży. Kolejnym prelegentem był były prezes Grupy PKP, Jakub Karnowski, dzięki któremu uczestnicy poznali receptę na owocną restrukturyzację przedsiębiorstwa. Prelegentami w pierwszym dniu byli także dr Krzysztof Brocławik, pracownik Instytutu Psychologii WSH, oraz Joanna Pauly, prezes zarządu Apauly Group, z wystąpieniem na temat efektywnego zarządzania projektami.

Jednym z ważnych punktów programu był panel dyskusyjny pt. „Sukces firmy – jak go osiągnąć, o czym pamiętać?” Ekspertami w tej części programu byli: prof. Andrzej Blikle, Tomasz Zjawiony – wiceprezes RIG w Katowicach, Izabela Babińska – przedsiębiorca, przedstawicielka Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, a także Karolina Hudowicz – dyrektor ICF Polska, Oddział Śląsk.

Podczas wydarzenia ponownie wręczono Nagrody HumanitAS Biznesu dedykowane firmom wyróżniającym się pod kątem innowacyjności, przedsiębiorczości i etyki prowadzenia biznesu. W tym roku Kapituła Nagrody wyłoniła nagrodzonych i wyróżnionych w trzech kategoriach:

- Tradycja, w której nagroda trafiła do znanej i cenionej w Polsce marki BYTOM, zaś wyróżnienie do zakładu fotograficznego FOTO-PASEK;

- Innowacje i Internet, w której zwycięzcą okazała się Polska Press – Drukarnia Sosnowiec, a zdobywcą wyróżnienia firma Abyss Glass – twórca nowatorskiej reklamy na lustrach;

- Społeczna Odpowiedzialność Biznesu – tu nagrodę otrzymało Centrum Handlowe Gemini Park Tarnów związane z właścicielem i prezesem Gemini Holding i zarazem zwycięzcą Rajdu Dakar – Rafałem Sonikiem, zaś wyróżnienie w tej kategorii trafiło do Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu.

Wysoka Kapituła postanowiła przyznać również nagrodę specjalną: Osobowość Biznesu. Tę ostatnią odebrał prof. Andrzej Blikle.

Drugi dzień Kongresu otworzył oficjalnie dr Mariusz Lekston, prorektor WSH ds. organizacyjno-prawnych i polityki kadrowej. Pierwszym prelegentem tego dnia był Przemysław Pająk, twórca znanego i poczytnego bloga Spider’s Web, odwiedzanego miesięcznie przez ok. 3 mln osób. Odpowiedział on na pytanie jak technologia zmienia nasze życie i funkcjonowanie firm. Tuż po nim prof. Michał Kaczmarczyk wraz z Kamilą Przeniosło zaprezentowali uczestnikom nowatorską metodę zarządzania poprzez diagnozowanie stylów myślenia, tzw. FRIS. Chętni słuchacze w dalszej części dnia, mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach poświęconych elementom tej metody. Z kolei Piotr Sołtys, Prezes Zarządu grupy biznesowej Vantis Holding, zdradził, jak budować zwycięskie zespoły sprzedażowe.

W dalszej części dnia, program podzielony został na dwa panele tematyczne dotyczące cyberbezpieczeństwa oraz prawa. W pierwszym z nich prelegentami byli: Artur Wojciechowski, który przedstawił problematykę ochrony danych krytycznych w firmie oraz zaprezentował nowoczesne rozwiązania sprzętowe dla firm, a także podinspektor Tomasz Mreńca z wykładem o bezpieczeństwie firmy w Internecie. Równolegle w auli WSH trwał panel prawniczy, w którym o regulacjach ograniczających podmioty zatrudniające, definiowaniu formy i warunków zatrudnienia, a także zasadach opodatkowania składki polisy OC dyskutowali z uczestnikami dr Mariusz Lekston, radca prawny - dr Daniel Książek oraz dr Tomasz Turek.

 Zwieńczeniem drugiego dnia Kongresu, obok wspomnianych już warsztatów z FRIS, była prelekcja Przemysława Grzywy z Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, który wygłosił wykład pt. „Nowoczesne podejście do tworzenia innowacji sposobem na finansowanie przedsięwzięć R&D”.

 - Tegoroczna, dwudniowa edycja Kongresu organizowana wraz z Urzędem Miejskim w Sosnowcu potwierdziła jak potrzebne to wydarzenie. Gościliśmy przedsiębiorców i pracowników, osoby z różnym doświadczeniem, a nawet młodzież. Wśród prelegentów byli najlepsi fachowcy w swoich dziedzinach, m.in. prof. Andrzej Blikle, Jakub Karnowski - były prezes PKP, Przemysław Pająk, czy Piotr Sołtys. Różnorodność tematów zagwarantowała, że każdy uczestnik mógł uzupełnić swoją praktyczną wiedzę z wybranego obszaru. Nowością było cyberbezpieczeństwo, z zakresu którego planujemy uruchomić studia - mówi dr Krystian Dudek i dodaje: - W listopadzie zaczynamy prace nad kolejną edycją, tym razem w nowej, oryginalnej formule, bowiem program w dużej części utworzą uczestnicy. Roześlemy ankietę i zapytamy na naszej stronie oraz profilu FB, jakie tematy i zagadnienia chcieliby podjąć, jakim poświęcić większą uwagę. A następnie zaprosimy najlepszych ekspertów i prelegentów z tych zakresów.

 

Partnerzy: